Shorty Awards este cel mai democratic concurs/festival de Social Media.
Democratic, pentru că oricine poate să trimită juriului nominalizări de campanii printr-un singur tweet.
Anul trecut, Shorty Awards a primit 2 milioane de nominalizări via Twitter.
De ce Shorty? Pentru că premiază cele mai bune campanii de Social Media bazate pe reacție rapidă, pe conținut scurt, care „lovesc” precis și obțin rezultate remarcabile în promovare pe Twitter, Facebook, Tumblr, YouTube, Instagram, Vine etc.
Un exemplu de campanie, luat la întâmplare dintre nominalizările de anul acesta: Nokia versus Apple.
Nokia a propus pentru prima dată pieței telefoane colorate viu, rupând monotonia smartphone-urilor negre, albe, gri.
Când Apple a anunțat la rându-i carcase colorate, Nokia a atacat chiar în timpul evenimentului de lansare cu următorul tweet:
În doar 20 de minute, a fost retweet-uit de 7.000 de ori, devenind ulterior viral.
Util: lista lungă de nominalizări Shorty Awards, precum și cea a câștigătorilor edițiilor trecute sunt o excelentă arhivă a celor mai bune idei de campanii Social Media, folositoare pentru oricine activează în domeniu.
Ca să nu avem discuții: titlul acestui post trebuie luat ca o glumă, evident. Ați văzut vreo campanie autohtonă copiată dupa vreuna de afară? Nici eu 🙂
Și un clip de prezentare a Shorty Awards:


1 comentariu Adaugă comentariu
Evenimentul preferat al agentiei Propaganda