Guvernatorul Isarescu a atras atentia, diplomat, asupra smecheriiilor pe care la fac bancile cu creditele „relaxate”. (adica – acum bag de la mine – s-a referit la creditele fara avans, la acelea in cazul carora timp de nustiucateluni „nu platesti nimic” si la alte asemenea artificii).
trebuie sa fii foarte atent cand te duci la o banca; cel mai bine, ceri contractul si mergi sa il discuti cu un avocat priceput inainte de a-l semna.
speta care ma face sa scriu postul aceasta: un coleg a strans impreuna cu sotia lui 12.000 de euro si si-a cumparat un apartament de 45.000 de euro cu credit de la o banca importanta. a platit timp de un an o rata de 270 de euro pe luna. asta dupa ce a achitat tot felul de mici alte sume respectivei banci, sume care adunate la sfarsit s-au facut o suma obraznic de mare.
la implinirea unui an, s-a trezit cu o rata de 350 de euro. stia ca dobanda urma sa devina variabila, dar nici chiar asa! l-a intrebat pe functionar daca vor mai fi si alte scumpiri ale creditului si acesta i-a marturisit ca va urma si o majorare a comisionului perceput de banca. deci in curand va plati o rata lunara de 390 de euro, de la una intiala la 270 de euro.
asadar, Isarescu are dreptate cand ne atrage atentia sa nu (mai) fim inconstienti cand intram intr-o banca sa cerem ceva.
1 comentariu Adaugă comentariu
Mai circula acum „o super-oferta” de la o anumita banca. Cica daca iei credit acum, iti „ofera cadou inca un credit”… Alarma mi-a sunat imediat si se pare ca am dreptate, de fapt te incarca cu inca o rata, deseori peste puterile omului oricat de mare ai avea salariu…