ce oras frumos (II): blocul meu
… aseara (va amintiti, a fost o ploaie teribila cu vant) m-am intors acasa. surprise! blocul meu in intuneric. patrund in hol si prin lumina vaga (pe strada becurile ardeau) zaresc o mogaldeata care se desprinde de zid. l-am recunoscut: e un ciudat care locuieste deasupra mea, jucaria vlajganilor care obisnuiesc sa se piteasca si sa-l sperie copilareste. il… [mai mult]