Închide

Ce vrei să cauți?

Articole din categoria: internet

netvibes sau orgoliul francezilor

zf-ul de maine scrie despre un portal frantuzesc care incearca sa se bata cu google si yahoo si care de la 15.000 de utilizatori acum un an a sarit la 5 milioane… de notat, de studiat si de jucat cu el, ca acum n-am timp

minunea a tinut o zi

live cam-urile de la mare au fost atacate de hackeri ( au conectat utilizatori-fantoma in numar mare, spun unii) astfel incat acum nu mai pot fi accesate decat cu parola si numai timp de 3 min

Idei de afaceri- forum

discutam astazi cu redactorul sef al zf, sorin paslaru, care era dezamagit de calitatea continutului de pe blog-uri.asa mi-a venit ideea unor interviuri flash pe anumite teme. prima tema: ce idei de afaceri/proiecte ar avea viitor? voi intervia amici, colaboratori, prieteni, cunoscuti… astazi raspunde catalin patrasescu, fost flamingo, actual smartpoint. Incubator new tech aplicat Modalitatile prin care… [mai mult]

google in bulgaria

google intentioneaza sa deschida birouri permanente in bulgaria, a anuntat unul dintre vicepresedintii firmei, vinton cerf. cerf, unul dintre parintii fondatori ai internetului, se afla in bulgaria invitat de presedintele tarii. deci se poate… ca un presedinte sa aiba un pic de initiativa… nu conteaza daca el sau consilierii sai… nu de alta, dar interes slava domnului… [mai mult]

Vremurile

plec peste 5 minute la concertul depeche. ma uit pe spatele biletului si vad avertismentul „nu este permis accesul cu echipamente de inregistrare audio si/sau video”. ridicol! ce sa fac cu telefonul meu cu camera de 2MP si care inregistreaza video acceptabil? sa-l las acasa? nici gand… dar nici n-or sa imi interzica accesul.  Pentru… [mai mult]

generatia de scriitori

ma minunez in fata apetentei noii generatii de a comunica prin scris. ma uit la colegii mai tineri de la ziarul financiar (20-24 de ani) ce pofta au sa „vorbeasca” prin messenger. cand nu au de lucru isi deschid si cate 3 ferestre si tasteaza cu mare pasiune, indiferent de felul lor de a fi extrovertit sau introvertit…. [mai mult]

se poate ca tehnologia sa-ti faca viata un cosmar?

se poate! telefonez unei rude care lucreaza intr-o farmacie… aflu ca s-a imbolnavit de nervi. paranoicul de patron a montat camere video peste tot, sta acasa in fotoliu si se uita pe monitor ce fac angajatii. din cand in cand pune mana pe telefon si urla ” de ce te-ai asezat pe scaun?!”, „cu cine… [mai mult]

save & undo

nu va strambati la site-ul asta, chiar daca este desfigurat. am luat un template gratuit si dupa cateva zile s-a „stricat”. asa ca am dat in lucru o noua fata, mai decenta, dar pana va fi gata voi continua sa aberez zilnic… ce-mi povesteste raluca aseara: are niste prieteni la sibiu reuniti intr-o gasca de… [mai mult]

victimele inocente ale tehnologiei

  amicul wa-lee ( nu-l stiti? intrati aici www.go4it.ro si cautati editorialul) se ducea intr-o dimineata pe la 3 am spre casa.  A intrat in discutie cu taxi-driver-ul si surpriza: omul cunostea aproape cusur istoria telefoniei mobile din romania. Era un fan infocat al comunicarii gsm.   „dom’le eu ziua sunt vatman si noaptea sofer… [mai mult]